Лінгвістичні казки
АБЕТКА
Одного разу синички, снігурі, шишкарі и горобчики гралися в лузі у піжмурки. Ховаючись від хлопчика - горобчика, маленька синичка побачила загублену кимсь цікаву ілюстровану книжечку. Бона вмить скликала усіх птахів. Птахи переглядали її, малюнки були яскравими і цікавими. Вони були у захваті. Книжечка їм дуже сподобалася. Але, крім малюнків, вони ще бачили дивні надписи, які ніхто з пташок не зміг прочитати. Усім їм цікаво, що ж там написано. Вони вирішили покликати Сову-Розумницю. Бона їм прочитала її, а пташки уважно слухали. Виявилося, що це була «Абетка». Дуже захотілося птахам навчатися у Лісовій школі. Наступного дня учнів на галявині побільшало. Злетілися на урок навчання грамоти хлопчики-горобчики, снігурі и синички, поважні шишкарі. За одну лише зиму опанували грамоту птахи. I, відлетівши в теплі краї, навчили грамоти тамтешніх птахів. Нині вони, щороку прилітаючи на зиму, щиро дякують Сові за науку.
ЗВУКИ I БУКВИ
В одному царстві жила Чарівниця-Фея. Бона була дуже розумною, розсудливою і гарною. Одного дня вона прогулювалася алеєю. А поруч височів чудовий замок Звуків. Коли вона наблизилася до цього замку, то почула галас і шум. Дівчинка зацікавилася гамірним життям мешканців. Вона вирішила відвідати замок негайно. Тільки-но відчинила двері, як назустріч до неї вибігли Звуки. Вони благали назвати найголовнішого серед них. Чарівниця відразу призначила старшим М'якого знака. Вона призначила букву, яка ніколи не буває звуком, і тому має він бути головнішим. Він зміг вирішувати спірні питання у Фонетиці. М'який знак спочатку поділив звуки на голосні і приголосні. А приголосні — на тверді и м'які. Від того часу кожен із звуків знав своє місце. I вони більше ніколи не сварилися між собою. А и досі поживають у замку Рідної мови у мирі та злагоді.
БУДОВА СЛОВА
Багато-пребагато Фея-Чарівниця відвідала різних будинків, замків у царстві Рідної мови. Одного дня вона одержала запрошення на святковий бал до Будови слова. Їй дуже-дуже хотілося чимшвидше познайомитися з членами цієї родини. Адже про них вона давним-давно багато знала і чула. I ось настав довгоочікуваний день. Фея, причепурившись, подалася на бал. Зала була святково прикрашена. Поміж гостей вирізнялися: Корінь, Префікс, Суфікс, Закінчення і Основа. Вони були справжніми господарями дому. Намагалися з усіма бути чемними, пригашали усіх морозивом, кока-колою, кавою, чері, шоколадом. Танцювали, розважали гостей. Особливо багато уваги вони приділяли Феї-Чарівниці, адже вона до них пришила вперше. Вона їм розповіла, що вона добра Фея-Чарівниця. Хоче, щоб усі жили у мирі, злагоді і любові. Корінь слова сказав, що він є основою усіх слів, а Суфікс і Префікс допомагають йому утворювати спільнокореневі слова. Закінчення похвалилось, що воно є змінною частиною слова. А основа слова є об'єднанням Кореня, Префікса і Суфікса. Фея пораділа за Будову слова. За мир і спокій у їхньому домі. Подякувала за запрошення на бал. Побажала і надалі жити їм однією сім'єю.
ЧАСТИНИ МОВИ
Давним-давно слова жили-поживали всі в одному чудовому будинку. Він все з кожним днем ставав тіснішим, бо поповнювався новими словами. I ось одного дня слова забажали, щоб Фея-Чарівниця попросила у власника маєтку побудувати менші будиночки і їх розселити. Так і сталося. Побудовані будівлі одержали назву «Частини мови», а кожен з будиночків мав назви «Іменник», «Дієслово», «Прикметник». Значно меншими були будиночки «Прийменників» і «Займенників». I хоча словниковий запас і надалі збагачується, та все-таки жити окремо їм просторіше. А коли всі вони збираються у святковій залі, то утворюється справжній Бал Рідної Мови. Адже кожне слово, як особистість, чогось варте. Нехай завжди звучить рідна українська мова!
РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ
У царстві Мови чого тільки цікавого не зустрінеш. Але одного разу Феї довелося запримітити невеличкий будиночок обабіч алеї. Він був охайний, гарно прибраний. Фея захотіла зустрітися з господарями цього дому. Господарі виявилися дуже чемними. Вони запросили Чарівницю до будинку. Пригостили чаєм з м'ятою та материнкою. I стали знайомитися з гостею. Першою вийшла Пані Крапка, яка розповіла, що вона завжди є закінченням розповідного речення, а її друзями виявилися знаки оклику і питання. Вони були справжніми джентльменами, бо часто пропонували місце Крапці. Непримітними були Тире і Знак переносу. А панночка Кома була такою чепурною! Вона часто зупиняла деякі слова в реченнях. Вельмишановна Велика буква розповіла про свою місію на початку речення. Дуже сподобалося Феї гостювати у Розділових знаків. Особливо зачарувало їхнє злагоджене життя. I досі вони насолоджуються ним.
АПОСТРОФ
Комментариев нет:
Отправить комментарий